Kaybolan Tavla Pulu

Posted: April 26, 2013 in Uncategorized

  Artık yaşlanıyorum,yaşanmış senelerin sayısından ziyade tekerrür eden yaşanmışlıkların sayısı artık böyle hissettiriyor. biraz daha açmak gerekirmi bilmiyorum; bence gerekmiyor anladınız.

kaybolan tavla pulu benzetmesi hayatımda yaşadığım bir çok beşeri ilişkiyi son derece keskin hatlarla temsil eden bir örnek. daha önceden çok kereler yazdım bu örneği; bir kere de buradan yazayım..

Tavla oynamayı sevenler bilirler. tavla sadece oyun olarak değil, daha farklı bir çok bileşeni ile bir bütün olarak sevilir. pulu, yanında içilen çayı/birası/vb., yanında içilen purosu sigarası, oynarken söylenen kafiyesi, betimlemeleri ve oyun tahtası ile PULLARI.. Tıpkı sevgili ile olan ve iki kişiyi birbirine bağlayan sonsuz sayıdaki bağ gibi..herkesin bıdı bıdı diline doladığı sadakat güven sevgi saygı vb.. Bence tavla oyunu bileşenlerinden PULLAR ile sevgili ile aarandaki GÜVEN aynı. Şimdi misal tavla oynarken bir pul eksik olursa tavla devam etmez. e kayboldu diyelim bir pulun. ne yapıyorsun? oyun yarım kalmasın (okadar emek vermişssin) diye etrafta bulduğun herhangi bir gazoz kapağını koyuyorsun o pulun yerine..  Oyun yine devam ediyor.. Lakin eskisi gibi oluyor mu?? HAYIR! peki neden? ÇÜnkü her baktığında o gazoz kapağı sana kayıp pulu hatırlatıyor. her baktığında o gazoz kapağı gözünü tırmalıyor, her baktığında sinirlerini bozuyor. İşte Güven de böyle birşey.. Bir kere kaybolduğunda, ilişki devam etsin diye denemeye çalışıyorsun. ama her aklına geldiğinde canını sıkıyor o gazoz kapağı.. Yaaa böyle işte..

 

Simgenin Nurumsu Turanlığı

2013

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s